Logo e-İrsaliye

Uyumlu Logo e-İrsaliye Çözümleri

Logo e-İrsaliye Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

e-İrsaliye, kağıt ortamında hazırlanan sevk irsaliyesi ile aynı hukuki niteliklere sahip olan, dijital irsaliye belgesidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan taslak tebliğ uyarınca, e-fatura uygulamasına dahil olan işletmelerin 1 Temmuz 2019 itibarıyla e-irsaliye uygulamasına geçmesi zorunludur. Bu zorunluluğun dışında kalan işletmeler de 487 Sıra Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanan usul ve esaslara uygun şekilde, e-İrsaliye düzenleme ve iletmeye yönelik başvuru ve hazırlıklarını tamamlayarak e-İrsaliye uygulamasına dahil olabilir.

e-Fatura mükellefi olan işletmelerin, e-İrsaliye çözümünü kullanmaya başlayabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığına başvurma zorunluluğu bulunmamaktadır. e-Logo Özel Entegratörlüğü’ne başvuruda bulunulması yeterlidir. Henüz e-Fatura mükellefi olmayan işletmelerin ise öncelikle bu uygulamaya geçmesi gerekir.

e-İrsaliye, kağıt sevk irsaliyesi ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Elektronin ortamda, elektronik sertifika ile imzalanır; alıcıya elektronik ortamda iletilip elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilir.

e-İrsaliye çözümüyle tüm sevk irsaliyeleri elektronik ortama taşındığı için kağıt, baskı, posta ve arşivleme gibi maliyetler ve bunlara bağlı iş yükleri ortadan kalkar. Kağıt tüketimi minimum seviyeye indiği için her yıl yüz binlerce ağacın kesilmesi önlenmiş olur. Elektronik dağıtım sayesinde sevkiyat süreçleri hızlanır, böylece zaman tasarrufu sağlanır. İrsaliyeler elektronik ortamda güvenli bir şekilde saklanır ve gerektiğinde saniyeler içinde bulunabilir. İşletmelerin süreçlerine ve mevcut yazılımlarına kolayca entegre edilen e-İrsaliye, Gelir İdaresi Başkanlığı standartlarına tam uyum sağlar ve değişen mevzuata göre güncellenir.

Bize Ulaşın Sizi Arayalım

Tüm soru ve fiyat teklifi talepleriniz için aşağıda formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.